
OnePlus 3
Display
5.5 inches, 83.4 cm (~73.1% screen-to-body ratio)Front Camera
8 MP, f/2.0, 1/3.2Chipset
Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm)Rear Camera
16 MP, f/2.0, 1/2.8Battery Capacity (mAh)
Non-removable Li-Ion 3000 mAh batteryRAM
OS
Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); OxygenOS 5.0.4Internal Storage
64 GB, 6 GB RAMOnePlus 3 smartphone was launched in India in 2016, June. Released 2016, June. OnePlus 3 has an 16 MP, f/2.0, 1/2.8 rear camera and 8 MP, f/2.0, 1/3.2 front camera for selfies.OnePlus 3 mobile phone has a 5.5 inches, 83.4 cm (~73.1% screen-to-body ratio) display with 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) Resolution and the screen type is Optic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors. OnePlus 3 mobile phones come in Graphite and soft gold colours.OnePlus 3 is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
OnePlus 3 Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2016, June. Released 2016, June |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | NA |
| Body Type | Front glass, aluminum body |
| Dimensions | 152.7 x 74.7 x 7.4 mm (6.01 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight (g) | 158 g (5.57 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Removable Battery | NA |
| Fast Charging | Fast battery charging 5V 4A 20W (Dash Charge) |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Graphite, soft gold |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G LTE | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | Optic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Number of Sims | NA |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); OxygenOS 5.0.4 |
| Processor | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| GPU | Adreno 530 |
| Memory | |
| RAM | NA |
| Internal Storage | 64 GB, 6 GB RAM |
| Card Slot Type | No |
| Expandable storage | 64 GB, 6 GB RAM |
| Camera | |
| Rear Camera | 16 MP, f/2.0, 1/2.8 |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | LED flash, panorama, HDR |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 1/3.2 |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps, Auto HDR |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | |
| Features | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |































