
Motorola One 5G
Display
6.7 inchesFront Camera
16 MPChipset
Qualcomm Snapdragon 765Rear Camera
48 MPBattery Capacity (mAh)
5000mAhRAM
4GBOS
Android 10Internal Storage
128GBMotorola One 5G has an 48 MP rear camera and 16 MP front camera for selfies. This Smartphone comes with a 4GB RAM and up to 128GB internal storage. Motorola One 5G mobile phone has a 6.7 inches display with 1080 x 2400 pixels Resolution and the screen type is IPS LCD. Motorola One 5G smartphone has a battery capacity of 5000mAh with non removable battery. Motorola One 5G is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
Motorola One 5G Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | Soon |
| Launched in India | Yes |
| Form Factor | Touchscreen |
| Body Type | Plastic |
| Dimensions | 168x74x9mm |
| Weight (g) | 210g |
| Battery Capacity (mAh) | 5000mAh |
| Removable Battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Colours | NA |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G LTE | LTE |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Gorilla Glass |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Nano |
| Number of Sims | 2 |
| Stand-by | Dual stand-by |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Processor | NA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765 |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot Type | NA |
| Expandable storage | NA |
| Camera | |
| Rear Camera | 48 MP |
| Rear Autofocus | Yes |
| Rear Flash | LED flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C |
| Sensors | |
| Face Unlock | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light | Yes |






























