
Realme U1
Display
6.3 inches, 97.4 cm (~83.9% screen-to-body ratio)Front Camera
25 MP, f/2.0, 1/2.8Chipset
Mediatek Helio P70 (12nm)Rear Camera
Battery Capacity (mAh)
Non-removable Li-Ion 3500 mAh batteryRAM
OS
Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2Internal Storage
64 GB, 4 GB RAM or 32/64 GB, 3 GB RAMRealme U1 smartphone was launched in India in 2018, November. Realme U1 mobile phone has a 6.3 inches, 97.4 cm (~83.9% screen-to-body ratio) display with 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) Resolution and the screen type is LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors. Realme U1 mobile phones come in Ambitious Black, Brave Blue and Fiery Gold colours.Realme U1 is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
Realme U1 Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2018, November |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | NA |
| Body Type | NA |
| Dimensions | 157 x 74 x 8 mm (6.18 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight (g) | 168 g (5.93 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Removable Battery | NA |
| Fast Charging | Fast battery charging 5V/2A 10W |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Ambitious Black, Brave Blue, Fiery Gold |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G LTE | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Number of Sims | NA |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Processor | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek Helio P70 (12nm) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| RAM | NA |
| Internal Storage | 64 GB, 4 GB RAM or 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Card Slot Type | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Expandable storage | 64 GB, 4 GB RAM or 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Camera | |
| Rear Camera | NA |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | LED flash, HDR, panorama |
| Front Camera | 25 MP, f/2.0, 1/2.8 |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | 1080p@30fps, 720p@90fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | |
| Features | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |































