
Lava 3G 402
Display
4.0 inches, 45.5 cm (~56.3% screen-to-body ratio)Front Camera
VGAChipset
NARear Camera
3.15 MP, AFBattery Capacity (mAh)
Removable Li-Ion 1500 mAh batteryRAM
NAOS
Android 4.2 (Jelly Bean)Internal Storage
512 MB, 256 MB RAMLava 3G 402 smartphone was launched in India in 2013, August. Released 2013, August. Lava 3G 402 has an 3.15 MP, AF rear camera and VGA front camera for selfies.Lava 3G 402 mobile phone has a 4.0 inches, 45.5 cm (~56.3% screen-to-body ratio) display with 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) Resolution and the screen type is TFT capacitive touchscreen, 16M colors. Lava 3G 402 mobile phones come in Metallic Brown, Metallic Grey and Metallic White colours.Lava 3G 402 is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
Lava 3G 402 Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2013, August. Released 2013, August |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | NA |
| Body Type | NA |
| Dimensions | 125.5 x 64.5 x 11.4 mm (4.94 x 2.54 x 0.45 in) |
| Weight (g) | 124 g (4.37 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Removable Battery | NA |
| Fast Charging | NA |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Metallic Brown, Metallic Grey, Metallic White |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 2100 |
| 4G LTE | NA |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm (~56.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | NA |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Dual SIM |
| Number of Sims | NA |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| Chipset | NA |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| RAM | NA |
| Internal Storage | 512 MB, 256 MB RAM |
| Card Slot Type | microSD, up to 32 GB |
| Expandable storage | 512 MB, 256 MB RAM |
| Camera | |
| Rear Camera | 3.15 MP, AF |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | Panorama |
| Front Camera | VGA |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | |
| Features | Accelerometer, proximity |































