
Microsoft Surface 2
Display
10.6 inches, 309.8 cm (~65.4% screen-to-body ratio)Front Camera
3.5 MPChipset
Nvidia Tegra 4 T40Rear Camera
5 MP, AFBattery Capacity (mAh)
Non-removable Li-Ion batteryRAM
NAOS
Microsoft Windows RTInternal Storage
32/64 GB, 2 GB RAMMicrosoft Surface 2 smartphone was launched in India in 2013, September. Released 2013, October. Microsoft Surface 2 has an 5 MP, AF rear camera and 3.5 MP front camera for selfies.Microsoft Surface 2 mobile phone has a 10.6 inches, 309.8 cm (~65.4% screen-to-body ratio) display with 1920 x 1080 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) Resolution and the screen type is TFT capacitive touchscreen, 16M colors. Microsoft Surface 2 mobile phones come in Dark Titanium colour.Microsoft Surface 2 is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
Microsoft Surface 2 Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2013, September. Released 2013, October |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | NA |
| Body Type | NA |
| Dimensions | 274.6 x 172.5 x 8.9 mm (10.81 x 6.79 x 0.35 in) |
| Weight (g) | 675.9 g (1.49 lb) |
| Battery Capacity (mAh) | Non-removable Li-Ion battery |
| Removable Battery | NA |
| Fast Charging | NA |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Dark Titanium |
| Network | |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | NA |
| 4G LTE | NA |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.6 inches, 309.8 cm (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
| Protection | NA |
| Sim Slots | |
| Sim Type | No |
| Number of Sims | NA |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows RT |
| Processor | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A15 |
| Chipset | Nvidia Tegra 4 T40 |
| GPU | ULP GeForce (72 cores) |
| Memory | |
| RAM | NA |
| Internal Storage | 32/64 GB, 2 GB RAM |
| Card Slot Type | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Expandable storage | 32/64 GB, 2 GB RAM |
| Camera | |
| Rear Camera | 5 MP, AF |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | LED flash |
| Front Camera | 3.5 MP |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | USB 3.0, USB Host support |
| Sensors | |
| Features | Accelerometer, gyro, compass |






























