
₹ 7,000 (Expected)
Motorola E7
Display
6.2Front Camera
5MPChipset
Qualcomm Snapdragon 632Rear Camera
13MPBattery Capacity (mAh)
3550mAhRAM
2GBOS
Android 10Internal Storage
32GBMotorola E7 has an 13MP rear camera and 5MP front camera for selfies. This Smartphone comes with a 2GB RAM and up to 32GB internal storage. Motorola E7 mobile phone has a 6.2 display with 1520×720 Resolution and the screen type is IPS LCD. Motorola E7 price in India has been set at ₹ 7,000 (Expected). Motorola E7 smartphone has a battery capacity of 3550mAh with removable battery. Motorola E7 mobile phones come in Black colour.Motorola E7 is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
Motorola E7 Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | Not Announced |
| Launched in India | Yes |
| Form Factor | Touchscreen |
| Body Type | Plastic |
| Dimensions | NA |
| Weight (g) | NA |
| Battery Capacity (mAh) | 3550mAh |
| Removable Battery | Non Removable |
| Fast Charging | NA |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Black |
| Network | |
| 2G Bands | NA |
| 3G Bands | NA |
| 4G LTE | NA |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.2 |
| Resolution | 1520×720 |
| Protection | NA |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Nano |
| Number of Sims | 2 |
| Stand-by | Dual stand-by |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Processor | Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 632 |
| GPU | Adreno 506 |
| Memory | |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Card Slot Type | Microsd |
| Expandable storage | Yes |
| Camera | |
| Rear Camera | 13MP |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | NA |
| Front Camera | 5MP |
| Front Autofocus | LED |
| Video Quality | NA |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Type C 2.0 |
| Sensors | |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |































