
Lava Iris 503
Display
5.0 inches, 68.9 cm (~65.7% screen-to-body ratio)Front Camera
1.3 MPChipset
NARear Camera
3.15 MPBattery Capacity (mAh)
Removable Li-Ion 2000 mAh batteryRAM
NAOS
Android 4.2 (Jelly Bean)Internal Storage
4 GB, 512 MB RAMLava Iris 503 smartphone was launched in India in 2013, October. Released 2013, October. Lava Iris 503 has an 3.15 MP rear camera and 1.3 MP front camera for selfies.Lava Iris 503 mobile phone has a 5.0 inches, 68.9 cm (~65.7% screen-to-body ratio) display with 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) Resolution and the screen type is IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors. Lava Iris 503 mobile phones come in Black colour.Lava Iris 503 is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
Lava Iris 503 Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2013, October. Released 2013, October |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | NA |
| Body Type | NA |
| Dimensions | 143.2 x 73.3 x 10.5 mm (5.64 x 2.89 x 0.41 in) |
| Weight (g) | 175 g (6.17 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Removable Battery | NA |
| Fast Charging | NA |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Black |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 2100 |
| 4G LTE | NA |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | NA |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Dual SIM |
| Number of Sims | NA |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz |
| Chipset | NA |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| RAM | NA |
| Internal Storage | 4 GB, 512 MB RAM |
| Card Slot Type | microSD, up to 32 GB |
| Expandable storage | 4 GB, 512 MB RAM |
| Camera | |
| Rear Camera | 3.15 MP |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | Panorama |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | |
| Features | Accelerometer |































