
Huawei Mate 30 Pro
Display
6.53 inches, 108.7 cm (~94.1% screen-to-body ratio)Front Camera
Chipset
Kirin 990 (7 nm)Rear Camera
Battery Capacity (mAh)
Non-removable Li-Po 4500 mAh batteryRAM
OS
Android 10, EMUI 10Internal Storage
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAMThe Huawei Mate 30 pro smartphone has 6.53" touchscreen. 4500mAh Battery, powered by Android 10, EMUI 10, along with Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) processor.
Huawei Mate 30 Pro Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2019, September 19 |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | NA |
| Body Type | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Dimensions | 158.1 x 73.1 x 8.8 mm (6.22 x 2.88 x 0.35 in) |
| Weight (g) | 198 g (6.98 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Removable Battery | NA |
| Fast Charging | Fast charging 40W Fast wireless charging 27W Reverse wireless charging |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G LTE | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41 - Global |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 108.7 cm (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Number of Sims | NA |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Android 10, EMUI 10 |
| Processor | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Kirin 990 (7 nm) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| RAM | NA |
| Internal Storage | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot Type | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Expandable storage | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Camera | |
| Rear Camera | NA |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Front Camera | NA |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps, gyro-EIS |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | |
| Features | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |































