
HTC MTeoR
Display
2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm (~27.2% screen-to-body ratio)Front Camera
NAChipset
NARear Camera
1.3 MPBattery Capacity (mAh)
Removable Li-Po 1190 mAh batteryRAM
NAOS
Microsoft Windows Mobile 5.0 SmartphoneInternal Storage
64 MB RAM, 128 MB ROMHTC MTeoR smartphone was launched in India in 2006, June. HTC MTeoR mobile phone has a 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm (~27.2% screen-to-body ratio) display with 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) Resolution and the screen type is TFT, 65K colors. HTC MTeoR mobile phones come in Black colour.HTC MTeoR is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
HTC MTeoR Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2006, June |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | NA |
| Body Type | NA |
| Dimensions | 112.4 x 49 x 14.8 mm (4.43 x 1.93 x 0.58 in) |
| Weight (g) | 120 g (4.23 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Removable Li-Po 1190 mAh battery |
| Removable Battery | NA |
| Fast Charging | NA |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Black |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | UMTS 2100 |
| 4G LTE | NA |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm (~27.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Protection | NA |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Mini-SIM |
| Number of Sims | NA |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Processor | Samsung 2442 300 MHz |
| Chipset | NA |
| GPU | NA |
| Memory | |
| RAM | NA |
| Internal Storage | 64 MB RAM, 128 MB ROM |
| Card Slot Type | microSD (dedicated slot) |
| Expandable storage | 64 MB RAM, 128 MB ROM |
| Camera | |
| Rear Camera | 1.3 MP |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | NA |
| Front Camera | NA |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| Network Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Sensors | |
| Features | V1 |































