Display
6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio)Front Camera
44 MP, f/2.0, (wide), AFChipset
Rear Camera
64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72Battery Capacity (mAh)
4000RAM
8GBOS
Android 11, OriginOS 1.0Internal Storage
128GBThe Vivo S7t 5G has dimensions of 158.8 x 74.2 x 7.4 mm (6.25 x 2.92 x 0.29 in) and weighs 169 g. Users get a 4000 mAh battery capacity.
The 6.44-inch display has a resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone is powered by MediaTek MT6875 Dimensity 820 5G (7 nm) and runs on Android 11 based OriginOS 1.0.
In terms of camera, at the rear, users will get a 64 MP, f/1.9, 26mm wide lens, 8 MP, f/2.2, 120˚ ultrawide camera and a 2 MP, f/2.4, depth sensor. At the front, users will get a 44 MP, f/2.0 wide lens with Auto focus and 8 MP, f/2.3, 105˚ ultrawide sensor.
In terms of colours, users will be able to choose between Black, White and Gradient Blue.
Check the following specifications and details to know more.
Vivo S7t 5G Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | February 2021 |
| Launched in India | No |
| Form Factor | NA |
| Body Type | NA |
| Dimensions | 158.8 x 74.2 x 7.4 mm (6.25 x 2.92 x 0.29 in) |
| Weight (g) | 169 g (5.96 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | 4000 |
| Removable Battery | non-removable |
| Fast Charging | NA |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Black, White, Gradient Blue |
| Network | |
| 2G Bands | NA |
| 3G Bands | NA |
| 4G LTE | 4G |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | NA |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Nano-SIM |
| Number of Sims | 2 |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Android 11, OriginOS 1.0 |
| Processor | MediaTek MT6875 Dimensity 820 5G (7 nm) |
| Chipset | NA |
| GPU | NA |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot Type | NA |
| Expandable storage | NA |
| Camera | |
| Rear Camera | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72 |
| Rear Autofocus | Yes |
| Rear Flash | Yes |
| Front Camera | 44 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | NA |
| Sound | |
| Loudspeaker | NA |
| 3.5mm Jack | NA |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | NA |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Sensors | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
Vivo S7t 5G FAQ's
What are the display size and screen-to-body ratio of Vivo S7t 5G?
There is 6.44-inch display with ~85.0% screen-to-body ratio.
What are the dimensions and weight of the Vivo S7t 5G?
The Vivo S7t 5G has dimensions of 158.8 x 74.2 x 7.4 mm (6.25 x 2.92 x 0.29 in) and weighs 169 g.
Which processor has been used in Vivo S7t 5G?
The phone is powered by MediaTek MT6875 Dimensity 820 5G (7 nm)
What camera set up do users get in Vivo S7t 5G?
At the rear, users will get a 64 MP, f/1.9, 26mm wide lens, 8 MP, f/2.2, 120˚ ultrawide camera and a 2 MP, f/2.4, depth sensor. At the front, users will get a 44 MP, f/2.0 wide lens with Auto focus and 8 MP, f/2.3, 105˚ ultrawide sensor.
Which colour variants will be available in Vivo S7t 5G?
In terms of colours, users will be able to choose between Black, White and Gradient Blue.