Display
6.5 inches, 105.5 cm (~82.1% screen-to-body ratio)Front Camera
13 MP, f/2.0Chipset
Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm)Rear Camera
13-megapixel + 5-megapixel + 2-megapixelBattery Capacity (mAh)
Non-removable Li-Po 4000 mAh batteryRAM
3GBOS
Android 9.0 (Pie)Internal Storage
32GB 3GB RAMThe LG K61 smartphone has 6.5" IPS LCD capacitive touchscreen, 13MP Camera, 4000mAh Battery, powered by Mediatek MT6762 Helio P22 Octa-Core processor.
LG K50S Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2019, August |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | Touchscreen |
| Body Type | NA |
| Dimensions | 165.8 x 77.5 x 8.2 mm (6.53 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight (g) | 194 g (6.84 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Removable Battery | NA |
| Fast Charging | NA |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G LTE | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 105.5 cm (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~259 ppi density) |
| Protection | NA |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Number of Sims | 2 |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot Type | microSDXC (dedicated slot) |
| Expandable storage | 32GB 3GB RAM |
| Camera | |
| Rear Camera | 13-megapixel + 5-megapixel + 2-megapixel |
| Rear Autofocus | Phase detection autofocus |
| Rear Flash | LED flash, panorama, HDR |
| Front Camera | 13 MP, f/2.0 |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | |
| Face Unlock | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Features | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |