Display
6.5 inches, 103.7 cm (~83.3% screen-to-body ratio)Front Camera
Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.0Chipset
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) - EuropeQualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) - IndiaRear Camera
64MPBattery Capacity (mAh)
Li-Po 5000 mAh batteryRAM
6GB RAMOS
Android 10Internal Storage
128GBMotorola One Fusion+ smartphone was launched in India in 2020, June 08. Motorola One Fusion+ has an 64MP rear camera and Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.0 front camera for selfies. This Smartphone comes with a 6GB RAM RAM and up to 128GB internal storage. Motorola One Fusion+ mobile phone has a 6.5 inches, 103.7 cm (~83.3% screen-to-body ratio) display with 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) Resolution and the screen type is IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors. Motorola One Fusion+ smartphone has a battery capacity of Li-Po 5000 mAh battery with removable battery. Motorola One Fusion+ mobile phones come in Moonlight White and Twilight Blue colours. Motorola One Fusion+ is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
Motorola One Fusion+ Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 2020, June 08 |
| Launched in India | Yes |
| Form Factor | Touchscreen |
| Body Type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 162.9 x 76.4 x 9.6 mm (6.41 x 3.01 x 0.38 in) |
| Weight (g) | 210 g (7.41 oz) |
| Battery Capacity (mAh) | Li-Po 5000 mAh battery |
| Removable Battery | Non-removable |
| Fast Charging | Fast charging 15W |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Moonlight White, Twilight Blue |
| Network | |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 International |
| 4G LTE | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 38, 40, 41 - Europe, India |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Protection | No |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Nano-SIM |
| Number of Sims | Single SIM |
| Stand-by | dual stand-by |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) - EuropeQualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) - India |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | |
| RAM | 6GB RAM |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot Type | microSDXC |
| Expandable storage | Yes |
| Camera | |
| Rear Camera | 64MP |
| Rear Autofocus | NA |
| Rear Flash | LED flash |
| Front Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.0 |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, LTEPP, SUPL |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | |
| Face Unlock | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Features | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |