Display
6.10Front Camera
8-megapixel (f/2.0, 1.12-micron)Chipset
Rear Camera
13-megapixel (f/2.0, 1.12-micron) + 2-megapixelBattery Capacity (mAh)
3000RAM
4GBOS
Android 9.0 pieInternal Storage
64GBMoto E6s smartphone was launched in India in 16th September 2019. Moto E6s has an 13-megapixel (f/2.0, 1.12-micron) + 2-megapixel rear camera and 8-megapixel (f/2.0, 1.12-micron) front camera for selfies. This Smartphone comes with a 4GB RAM and up to 64GB internal storage. Moto E6s price in India has been set at ₹ 12,990. Moto E6s smartphone has a battery capacity of 3000 with removable battery. Moto E6s mobile phones come in Polished Graphite and Rich Cranberry colours. Moto E6s is a dual SIM phone and supports 2G, 3G, and 4G networks.
Moto E6s Full Specifications
| General | |
|---|---|
| Release Date | 16th September 2019 |
| Launched in India | NA |
| Form Factor | Touchscreen |
| Body Type | NA |
| Dimensions | 155.60 x 73.06 x 8.60 |
| Weight (g) | 149.70 |
| Battery Capacity (mAh) | 3000 |
| Removable Battery | Yes |
| Fast Charging | NA |
| Wireless Charging | NA |
| Colours | Polished Graphite, Rich Cranberry |
| Network | |
| 2G Bands | NA |
| 3G Bands | NA |
| 4G LTE | NA |
| 5G | NA |
| Display | |
| Type | NA |
| Size | 6.10 |
| Resolution | 720x1560 pixels |
| Protection | NA |
| Sim Slots | |
| Sim Type | Nano-SIM, micro-SIM |
| Number of Sims | 2 |
| Stand-by | NA |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 pie |
| Processor | 2GHz octa-core |
| Chipset | NA |
| GPU | NA |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot Type | MicroSD |
| Expandable storage | 512 GB |
| Camera | |
| Rear Camera | 13-megapixel (f/2.0, 1.12-micron) + 2-megapixel |
| Rear Autofocus | Yes |
| Rear Flash | LED |
| Front Camera | 8-megapixel (f/2.0, 1.12-micron) |
| Front Autofocus | NA |
| Video Quality | NA |
| Sound | |
| Loudspeaker | NA |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Network Connectivity | |
| WLAN | NA |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| GPS | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | Yes |
| Sensors | |
| Face Unlock | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light | Yes |